"Versus Medici" Basquiata wystawiony przez dom aukcyjny Sotheby's za 35 mln dolarów
TED-Ed/YouTube screenshot

  • Data publikacji: 29.03.2021, 16:11

Obraz został namalowany przez niespełna 22-letniego artystę w 1982 r. Jak sam tytuł pracy wskazuje, nawiązuje do rodziny Medyceuszy, żyjącej w czasach renesansu.

Za jedną z inspiracji do stworzenia dzieła artysta wskazał swój pobyt w Modenie we Włoszech. Obraz zawiera charakterystyczne cechy twórczości Basquiata: szkielet, koronę, wypisane słowa oraz uliczny charakter. Wartym wspomnienia jest fakt, że prace z 1982 r. są jednymi z najcenniejszych na rynku. W maju 2017 r. obraz Untitled sprzedano za kwotę 110,5 mln dolarów. Jest to najdrożej zakupiony obraz od amerykańskiego artysty w historii.

Grégoire Billault, zarządca nowojorskiego Sotheby's, postanowił przedstawić pewien kontekst dla dzieła artysty w oświadczeniu: W Versus Medici Basquiat łączy to, co polityczne i historyczno-artystyczne, świadomie rozlicza się z zachodnim ideałem kultury wizualnej oraz zamierzenie opanowuje i przejmuje przyjęte "reguły" historii sztuki, w celu ich złamania.

Wystawa planowana jest na 12 maja 2021 r.

Jean-Michel Basquiat był amerykańskim artystą współczesnym, reprezentującym styl neoekspresjonizmu. Jego ojciec pochodził z Haiti, a matka z Portoryko. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką oraz malarstwem. Swoją karierę zaczynał od tworzenia graffiti pod pseudonimem SAMO. Przełom w jego karierze nastał w latach 80. XX w. Wówczas zaczął się spotykać z mało wówczas znaną piosenkarką Madonną oraz zaprzyjaźnił się z Andym Warholem, z którym to stworzył ponad 100 obrazów. Basquiat marł w 1988 r. z powodu przedawkowania heroiny. Jego prace charakteryzują się zestawieniem sztuki afrykańskiej z graffiti, napisami, elementami komiksów oraz archetypów kultury.

Źródło: Hypebeast