Muzyka reggae została wpisana na listę UNESCO
- Data publikacji: 29.11.2018, 21:05
Zgodnie z decyzją UNESCO, od dziś na liście International Cultural Treasures znajdziemy gatunek reggae, a dokładniej reggae jamajskie. Będzie on chroniony wraz z innymi dobrami niematerialnymi kultur świata. Na liście znajdziemy także flamenco, mariachi czy turecką kawę.
Muzyka reggae trafiła do zestawienia nie tylko ze względu na jej wielki wpływ na kulturę, ale także dzięki wartościom, które promowane są wraz z nią. UNESCO oceniło, że reggae, choć silnie kojarzona z ruchem Rastafari, nie wpływa na sposoby chwalenia Boga, dzięki czemu jest muzyką dla każdego.
Reggae na całym świecie stało się popularne w latach 70. ubiegłego wieku, gdy rozkwitała twórczość najważniejszego przedstawiciela tego gatunku – Boba Marleya. Choć zmarł w wieku zaledwie 36 lat, pozostawił po sobie ogromną spuściznę muzyczną. Kompilacja jego przebojów z 1984 roku, a więc wydana trzy lata po jego śmierci, do dziś pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się płyt w historii muzyki. Do końca 2014 roku płyta Legend sprzedała się w nakładzie ponad 33 milionów sztuk, a na liście Billboard 200 (zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt w Ameryce) znajduje się od 549 tygodni. W swojej twórczości często wspominał o tematach związanych z ruchem religijnym Rastafari. Śpiewał o Bogu, który w ich wierze nazywa się Jah, a także poruszał temat marihuany, która w tej kulturze jest niezwykle istotna. Jej rytualne palenie oczyszcza ciało i przybliża do Boga. W swoich utworach poruszał jednak tematy uniwersalne, które powinny trafiać do każdego – nie brakuje w nich miłości do bliźniego oraz życia, a także tematu rasizmu czy nawet elektrowni atomowych.