Niebezpieczna strona facebooka - recenzja powieści ''Dawna znajoma'' Laury Marshall
- Data publikacji: 23.05.2018, 22:24
W maju nakładem wydawnictwa Filia ukazała się debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Dawna znajoma. W treści fabuły uważny czytelnik bez problemu znajdzie wiele wątków powielających pewne sprawdzone schematy, ale i tak nie ma to znaczenia w przypadku tej powieści, ponieważ styl pisarki sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie, a im dalej w las, tym trudniej oderwać się od niej choćby na chwilę.
Pewnego dnia Louise Parker, projektantka wnętrz, otrzymuje zaproszenie do grona znajomych na facebooku od Marii Weston. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kobieta nie żyje od 25 lat. Po otrzymaniu tej wiadomości Louise we wspomnieniach powraca do lat szkolnych, a przede wszystkim do pewnego wydarzenia, które miało znaczący wpływ na dalszą egzystencję głównej bohaterki. Louise jest przekonana, że jej podłe zachowanie przyczyniło się do śmierci szkolnej koleżanki. Początkowo wydaje się, że profil Marii Weston jest fałszywy i ktoś z niewyjaśnionych powodów podszywa się pod zmarłą. Wkrótce jednak Louise odbiera kolejne niepokojące wiadomości ze strony tajemniczego nadawcy, z których wybrzmiewają groźby skierowane bezpośrednio do niej. Okazuje się, że nie tylko z Louise anonimowa postać nawiązuje kontakt. Rozwiązania zagadki należy szukać w przeszłości. Czy Maria Weston rzeczywiście zginęła? Jaką tajemnicę skrywa główna protagonistka?
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni dwóch perspektyw czasowych. Wydarzenia współczesne mają miejsce w 2016 roku, a te minione, które mają znaczący wpływ na teraźniejszość, dotyczą 1989 roku. Pomiędzy tymi dwoma osiami czasowymi pojawiają się dość niejasne fragmenty, których znaczenie zostanie odkryte w finalnej części książki.
Dawna znajoma to powieść uniwersalna pod wieloma względami. Jej treść odnosi się nie tylko do czasów minionych, ale także do otaczającej nas rzeczywistości. Pisarka w toku fabuły skupiła się na problemie prześladowań, dotykających każdego dnia wielu uczniów. W świecie, w którym dobra materialne odgrywają coraz większą rolę, ludzie odstający od pewnego schematu są izolowani, znajdują się poza grupą. Nie liczy się bowiem wartość intelektualna, tylko popularność. W szkole o powodzeniu danego ucznia decydują cechy przywódcze, wykreowany wizerunek, a przede wszystkim ważne jest to, w jaki sposób dana osoba jest odbierana przez jednostki podatne na wpływy, zmanipulowane i szukające powszechnej akceptacji. Pod wpływem ,,popularnego’’ towarzystwa każdy człowiek może stać się marionetką, odejść od wyznawanych zasad. Od błędów młodości czasami nie da się uciec… Traumatyczne przeżycia mają wpływ na nasze dorosłe życie i w każdej chwili mogą uderzyć na nas ze zdwojoną siłą – o tym przekonała się główna bohaterka Dawnej znajomej.
Laura Marshall w swojej debiutanckiej powieści zastanawia się także nad rolą mediów społecznościowych, ich uzależniającym wpływie na ludzi, którzy w wirtualnym świecie starają się pokazać siebie z jak najlepszej strony, unikając tego, co nie przyniesie im chwały w postaci zdobytego lajka. Facebook, instagram czy też inne portale decydują w dzisiejszych czasach o popularności. Im więcej masz znajomych, im ciekawsze zdjęcia wstawisz, tym lepiej jesteś postrzegany w danej grupie. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które zabiegają w ten sposób o akceptację, zapominając jednak o tym, że życie poza siecią wygląda zupełnie inaczej. Portale społecznościowe są wykorzystywane przez anonimowych użytkowników, którzy w każdej chwili mogą podszyć się pod realną osobę. Czy w książce Marshall doszło właśnie do takiego nadużycia czy też wiadomości do swoich szkolnych kolegów rzeczywiście wysyła uznana za zmarłą Maria Weston?
Na okładce widnieje informacja, że książka brytyjskiej autorki powinna zainteresować fanów, m.in. Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris. Rzeczywiście pod względem emocjonalnym książka Laury Marshall przypomina bestsellerową powieść mieszkającej we Francji pisarki, ale w kategorii thriller psychologiczny moim zdaniem o wiele lepsze wrażenie sprawia Dawna znajoma. Fabuła powieści została utrzymana w atmosferze tajemnicy. Autorka po nitce do kłębka odkrywa powiązania przeszłości z teraźniejszością, ale najlepsze zostawia na koniec. Finał książki jest niebywale intrygujący. Uwierzcie mi, że nawet po odłożeniu tej pozycji na półkę, końcowe rozwiązanie sprawi, że długo będziecie pamiętać o tej książce. Wartościowa, emocjonująca i szokująca lektura – zachęcam!
Laura Marshall
,,Dawna znajoma''
wyd. Filia Mroczna Strona
Premiera: 9 maja 2018 roku.
Liczba stron: 412.